Triton-EV Semi Kamyon, Tesla Semi’ye Rakip Olacak

Elektrikli Kamyon emre ekici

Elektrikli kamyon pazarında firmaların yeni üretimleri ile birlikte rekabet hızla artmaya başladı. Sektörün lideri durumunda olan Tesla, daha önce Semi tır tasarımını tanıttı ve seri üretime kısa süre içerisinde başlayacağını duyurdu. Bu haber üzerine tır sektöründe yer alan firmalar elektrikli modellerini teker teker tanıtmaya başladı.

Bu sektörde önemli bir noktada olan Triton firması da hidrojen yakıtlı kamyonunu tanıttı. Tesla ile aralarındaki tek fark Tesla‘nın full elektrikli olması, Triton‘un hidrojen yakıtlı olması.

Firmanın iddialarına göre toplamda 483 km menzile sahip olan Triton EV, toplamda 100 tonluk bir çekme gücüne sahip. Firma konu hakkında şu açıklamalara bulundu;

“Yerleşik akülerde depolanan elektriği üreten hidrojen yakıtlarının bir melezi olan kamyon, 220.000 pound (100 ton) çekme kapasitesine sahip – yoldaki benzer dizel kamyonlarla aynı ölçüde taşıma kapasitesine sahip.”

Firmanın bu araçları hakkında daha çok ayrıntıya sahip değiliz ancak bu tırın fiyatlarının 150.000 ila 250.000 $ arasında olacağını biliyoruz. Ayrıca firma bir SUV araç ta çıkarmayı planlıyor. Bu konuda da şu açıklamalarda bulundu.

“TritonEV şu anda ortaklık seçeneklerini araştırıyor ve önümüzdeki aylarda Triton model H SUV’yi de piyasaya sürecek.”

Triton, üretilecek olan bu elektrikli SUV modeli için 1100 km menzile sahip olacağını iddia etti. Sizce böyle bir menzil yakalayabilir mi ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir