Volkswagen Çin’de Esnek Hızlı Şarj Cihazları Üretiyor

Volkswagen Çin’de Esnek Hızlı Şarj Cihazları Üretiyor

3 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları büyük önem taşıyor. Şarj alt yapısının artması dolaylı olarak elektrikli araç satışlarının artmasına neden olacaktır. Bu sayede birçok firma şarj istasyonu üretimine önem vermeye başladı.

Bu firmalardan biri de Volkswagen. Firma, Çin’de Şangay DU-POWER Yeni Enerji Teknik A.Ş. ile birlikte çalışıp esnek şarj istasyonu üretme kararı aldı. Bu ortaklıktaki pay %50-50 olarak belirlendi.

Volkswagen bu yıldan itibaren Avrupa pazarı için Almanya’nın Hannover kentinde bu esnek şarj cihazlarını da üretecek. Esnek hızlı şarj istasyonlarının seri üretiminin 2020’nin ikinci yarısında başlaması planlanıyor. Yerel bir ortakla üretim kurulması, hızla büyüyen elektrikli araç pazarında önemli bir adım.

2019 tarihinde prototip olarak 100 kW’lık bir şarj istasyonu üretti. Maksimum ise 360 kW’lık üretme planı mevcut. Konu hakkında firmanın söylemleri şu şekildedir;

“Kapsamlı bir şarj altyapısı, e-araçların başarısının anahtarıdır. DU-POWER ile planlanan ortak girişim bu nedenle elektrik hareketliliği yolunda ilerleme kaydetmeye devam ettiğimiz için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Esnek hızlı şarj istasyonumuzun yenilikçi tasarımı, sadece elektrikli hareketliliğin hızlı büyümesi nedeniyle Çin’de büyük bir potansiyele sahip ”yorumu yapıldı.