Volkswagen ID.3 30.000 KM Test Sonuçları

Volkswagen ID.3 30.000 KM Test Sonuçları

11 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen firması bildiğiniz üzere kısa süre önce yeni nesil elektrikli otomobili olan ID.3’ü piyasaya sürdü. Kullanıcılar tarafından olumlu tepki alan araç için tecrübe konularını sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda 30.000 km sürülen bir ID.3 modeli için bazı yorumlarda bulunacağız.

Electrek tarafından yayınlanan yakın tarihli bir habere göre iki Alman pilottan oluşan bir ekip Volkswagen ID.3 elektrikli bir otomobilde iki ay 17.500 mil (30.000 km) seyahat etti. Seyehat ettikleri model ise Pro S modeli ve bu model henüz kullanıcılara sunulması. Amaç, ülkenin elektrikli araç şarj altyapısını nihai teste sokmaktı.

Rainer Zietlow ve Dominic Brüner, tamamen yeni Volkswagen elektrikli hatchback ile Oberstdorf’tan Sylt’e doğru 65 gün boyunca Almanya’yı gezdiler. Yolculukları boyunca şarj istasyonlarında gezinmek için VW’nin We Charge  hizmetine güvendiler.

İki arkadaşın ilk hedefi şarj alt yapısının ne kadar güvenilir ve yaygın olduğunu kanıtlamak, ikincisi ise bir Volkswagen ID.3 sahibi olursanız neler ile karşılaşabileceğinizi önceden bildirmek. Kullanılan araç 77 kWh pil paketine, 549 kilometreye kadar WLTP menziline ve 125 kW‘lık bir pik şarj hızına sahip olarak seçildi.

Sonucu ise aşağıdaki gibi açıkladılar;

Sadece şarj istasyonları değil aynı zamanda VW ID.3, Almanya’daki elektrikli mobilitenin verimli ve günlük zorluklar için uygun olduğunu gösterdi. Ortalama olarak, test aracı bu maraton test sürüşü sırasında kat edilen 100 km’de 19 kWh tüketirken, şarjsız en uzun yol 420 kilometre oldu.