Volkswagen ID.3 Pro, DC Şarj Testi Yapıldı

Volkswagen ID.3 Pro, DC Şarj Testi Yapıldı

8 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen firmasının MEB platformuna ait yeni ID.3 aracı kısa süre önce kullanıcılara sunuldu. İlk etapta yazılım sorunları baş göstermişti ancak firma bu sorunların üstesinden geldi. Daha sonra ön siparişler alındı ve kısa süre içerisinde kullanıcılara sunulacak. Bu araçla ilgili artık test prosedürleri başladı. DC hızlı şarj veya normal şarj seçenekleri ile ID.3 test ediliyor. Bu testte 100 kW enerji ile %40 SOC değeri yakalanmaya çalışılacak.

İlk etapta 100 kW ile başlayan şarj %80 SOC‘den sonra 50 kW ile devam ediyor. Yeni Volkswagen ID.3 Pro (58 kWh net / 62 kWh toplam pil), Fastned hızlı şarj ağı tarafından kısa süre önce test edilerek yaklaşık 100 kW‘a kadar şarj etme kapasitesi kanıtlandı.

Aşağıda eklenen tabloya göre ID.3, en yüksek DC şarj gücünü Şarj Durumunun (SoC) yaklaşık % 40’ına kadar koruyabiliyor. Ardından, şarj gücü kademeli olarak yaklaşık % 80 SoC’de 50 kW’a ulaşacak şekilde azalır. Biraz 50 kW‘da kalıyor ve daha da azalıyor ancak genel olarak sonunda hala oldukça yüksek durumda ve 30 kW göründü.

Menzil kadar şarj da ID.3’ün güçlü bir noktası gibi görünüyor. Nissan LEAF e + ‘nın (62 kWh versiyonu) fena halde eksik olduğu şarj eğrisini sunduğunu söyleyebiliriz. ID.3 ise bu grafiğe göre Nissan Leaf’ten daha iyi durumda.

Diğer iki batarya versiyonunun da (daha küçük ve daha büyük) nasıl bir performans gösterip göstermeyeceğini merak ediyoruz. Umarız en kısa zamanda diğer batarya seçeneklerinin de şarjını görebiliriz.