Volkswagen ID.3 ve Tesla Model 3 Kıyaslaması

Volkswagen ID.3 ve Tesla Model 3 Kıyaslaması

17 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen ve Tesla firmaları elektrikli otomobil sektöründe en etkin olabilecek iki firma konumundalar. Tesla, daha önce piyasaya sürdüğü elektrikli otomobiller ile dikkatleri üzerine çekerken Volkswagen ise bu sektörde kendisinin de olduğunu göstermek için tüm serilerini elektrikli modele çevirme kararı aldı.

Tesla, tüm dünyada en çok satış yapan aracı Model 3 ile 2020 yılında da satış rekorları kırma yolunda ilerleyecek. Volkswagen ise ön siparişte 30.000 siparişi 1 gün içinde alan ID.3 aracı ile 2020 yılına damga vurmak istiyor. Peki bu iki araç kıyaslandığında durum nasıl olacak ?

Her iki araba tasarım ve tip olarak birbiri ile eşit görünmeyebilir ancak ikisi de Avrupa piyasasında satış yapacak. İki araba arasındaki en büyük ve en belirgin fark, vücut stilidir. ID.3 bir hatchback, Tesla Model 3 ise bir sedan araçtır. Diğer farkları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

ID.3’ün onaylanan teknik verileri şunlardır;

Batarya Kapasitesi Menzil
45 kWh330 km
58 kWh420 km
77 kWh550 km

Volkswagen ID.3’ün 204 beygir gücüne sahip bir elektrikli motorunun olabileceği belirtildi. Azami hızı 180 km/s ile sınırlanan ID.3’te 125 kW DC hızlı şarj imkânı da sunulabilir.

Tesla Model 3 Teknik Özellikleri (Tüm Segmentler Dahil);

Tesla Model 3 ve Volkswagen ID.3 Farkları;

Ayrıca Tesla Model 3 ve Volkswagen ID.3 ile ilgili aşağıdaki ayrıntılı videoyu izleyebilirsiniz. Video, menzil, kargo kapasitesi, stil ve tasarım, teknoloji, performans ve fiyat dahil olmak üzere çeşitli karşılaştırma konularına göz atıyor.