Volkswagen, Taos ve e-Tharu ile 2022 Yılında Çin Pazarına Girecek

Volkswagen, Taos ve e-Tharu ile 2022 Yılında Çin Pazarına Girecek

22 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

Volkswagen firması ID modelleri ile gelecek elektrikli sektörü yakalama yolunda önemli adımlar attı. Yeni bir tasarım ve yeni teknik özellikler ile donatılan bu araçların yanı sıra eski araçların da bir an önce elektrikli sektöre geçişini hızlandırmaya çalışıyor. Bu kapsamda daha önce içten yanmalı olarak üretilen Thaos ve e-Tharo artık elektrikli üretilecek. Bu kapsamda 2022 yılında piyasaya sürülecek olan bu modeller Çin piyasasından başlanarak satışa çıkarılacak.

Volkswagen Grubu, Tharu’yu 2018’de SAIC ile Çin’in son derece zorlu segmentinde MQB A1 tabanlı kompakt bir crossover’a sahip olmak için ortak girişimin bir parçası olarak tanıttı. Model, mekanik olarak Skoda Karoq ve SEAT Ateca gibi Avrupa odaklı modellerle benzer. Buna ek olarak Kuzey Amerika’da yakın zamanda piyasaya sürülen Taos’tan bahsetmeye bile gerek yok neredeyse aynısı.

Taos, temelde Tharu’nun güncellenmiş bir versiyonu ve ileride Çin Halk Cumhuriyeti’nde de elektrikli bir versiyona sahip olacak. Uygun bir şekilde e-Tharu olarak adlandırılan sıfır emisyonlu crossover, geleneksel olarak güçlendirilmiş model için mevcut olan benzinli motorları terk ederken tanıdık bir görünüme sahip. Bunun yerine, 134 beygir gücü (100 kilowatt) için iyi bir elektrik motoru ve 290 Newton-metre anlık tork değerine sahip.

VW-SAIC, e-Tharu’ya 315 kilometre menzilli 44,1 kWh pil takımı ile sunacak ancak bu sayı aşırı iyimser NEDC’ye göre hesaplandı. WLTP ile derecelendirilen bir rakam, EPA’nın derecelendirmesinin daha da düşmesiyle önemli ölçüde daha düşük olacaktır. 60 km / sa sabit hızda sürülen e-Tharu, şarjlar arasında 415 km‘ye kadar seyahat edebiliyor.

VW-SAIC, e-Tharu’yu 194.800 yuan başlangıç ​​fiyatı ile listeledi ve bu da cari döviz kurlarında yaklaşık 29.000 $ ‘a denk geliyor.