Volvo, CMA Platformu İle Elektrikli Otomobil Üretecek

Volvo, CMA Platformu İle Elektrikli Otomobil Üretecek

14 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Volvo, elektrikli otomobil sektörüne hızlı bir giriş yaptı. İlk olarak tüm araçlarını hibrit üretme kararı piyasada büyük etkiye yol açtı. Daha sonra aynı platformu kullanarak üreteceği bataryalı otomobillerin sayısının yüzbinleri bulacağını açıkladı.

Volvo600.000‘den fazla otomobilde kullanılan Kompakt Modüler Mimariye (CMA) dayalı, tamamen elektrikli Volvo XC40 Recharge P8‘i piyasaya sürmek için son aşamaya geldi.

CMA platformu, geleneksel ve tamamen elektrikli modeller için evrensel bir platformdur ve tamamen yeni Polestar 2’nin yanı sıra çoğunlukla ICE’lerde kullanılmıştır. Platformda yer alan üretim listesi aşağıdaki gibidir;

  • 302.856 Volvo XC40 (2017’den beri) üretildi
  • 309.255 Lynk & Co arabaları: 01, 02, 03 ve 05 modelleri üretildi
  • 35.708 Geely arabaları üretildi

Tıpkı Volkswagen’in MEB platformu gibi Volvo’nun da CMA platformu aynı işleri yapıyor ve iki farklı görev üstleniyor. Birincisi, tamamen elektrikli otomobillerin, özellikle tamamen elektrikli platformlar üzerine inşa edilen bataryalı elektrikli otomobiller ile rekabetle ne kadar iyi başa çıkacağıdır. Verimlilik, gözlemlenmesi gereken kilit faktörlerden biri olabilir.

İkincisi ise içten yanmalı modelden elektrikli modele dönüşümdür. Bu platformda dönüşüm işi de yapılacak ve dönüştürülen otomobiller CMA platformunda üretilecek. CMA platformu ilerleyen dönemlerde birçok firma tarafından kullanılacak ve belki de milyonlarca elektrikli otomobil üretilecek.