Volvo Daha Uzun Menzil ve Daha Hızlı Şarja Odaklanacak

Volvo Daha Uzun Menzil ve Daha Hızlı Şarja Odaklanacak

29 Temmuz 2021 0 Yazar: emre ekici

Volvo firması elektrikli otomobiller için daha uzun menzil ve daha hızlı şarj algoritmaları üzerine yoğunlaşacağını açıkladı. Bugünkü Volvo Cars Tech Moment etkinliğinde Volvo Cars, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir premium otomobil şirketi olma sürecinde olduğu için gelecekteki teknoloji yol haritasını açıkladı. Volvo, yaklaşmakta olan ikinci ve üçüncü nesil elektrikli otomobillerinde menzil ve hızlı şarja odaklanacağını resmen duyurdu.

Zengin içerikli Volvo Cars Tech Moment etkinliğindeki diğer konular ayrı gönderilerde açıklanacak. Volvo’nun yaklaşımı, Northvolt ile en sonuncusu gibi stratejik ortaklıklar yoluyla pil hücresi teknolojisi geliştirme ve üretimini eve daha yakın hale getirmektir.

2. nesil Bataryalı otomobiller

İkinci nesil bataryalı otomobiller, Volvo Car Group’un yeni nesil elektrikli mimarisini temel alan yeni tamamen elektrikli Volvo XC90 ile başlayacak. Sadece elektrikli olacak ve 2022’den itibaren Polestar 3 ile birlikte Ridgeville, Güney Carolina’da üretilecek. Pil teknolojisi, 2. nesil BEV’lerde önemli ölçüde geliştirilecek, bu da daha fazla menzil ve daha hızlı şarj anlamına geliyor.

3. nesil bataryalı otomobiller 1.000 km menzil ve yapısal pil özelliği

Üçüncü nesil BEV’ler on yılın ortasında piyasaya çıkacak ve nihai EV çözümleri getirecek. Volvo, akü paketlerinin araç yapısının ayrılmaz bir parçası haline geldiğini (Tesla tarafından da takip edilen bir şey), çok daha yüksek enerji yoğunluğunun ( mevcut seviyeye kıyasla %50 ), muhtemelen 1.000 Wh/l’nin üzerinde ve 1.000 kilometreye kadar çok daha yüksek menzilin ipuçlarını veriyor. Ayrıca, şarj süresi on yılın ortalarında (2025 ya da öylesine) neredeyse yarıya inecektir.

Sürdürülebilirlik

Volvo otomobilleri için pil hücresi üretimi yalnızca yenilenebilir elektrik kullanılarak sağlanacak (2025 yılına kadar Northvolt ve diğer tedarikçiler). Şirket, mümkün olan her yerde pilleri yeniden üretmeyi veya yeniden kullanmayı amaçlamaktadır.

Çift yönlü şarj (güç verme)

İlginç bir duyuru, XC90’ın yaklaşan halefi ile başlayan yeni Volvo BEV’lerin çift yönlü şarj özelliği ile donatılacağıdır. Ayrıntıları bilmiyoruz, ancak görünüşe göre şirket, elektrikli elektrikli cihazlara veya tüm bir eve ve Araçtan Şebekeye (V2G) güç ihracatı yapmayı düşünüyor.