Volvo Grup ve Isuzu Motor Stratejik Ortaklık Yapıyor

Volvo Grup ve Isuzu Motor Stratejik Ortaklık Yapıyor

29 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Otomotiv pazarında birçok firmanın işbrliği içerisine girdiğini gördük. Bunların en önemli sebebi maliyet ve mühendislik çalışmalarıdır. Maliyeti azaltmak ve mühendislik çalışmalarını genişletmek için bu birliktelikler her iki tarafa da fayda sağlıyor. Renault-Mitsubishi-Nissan işbirliği ile ortaya çıkan bir elektrikli otomobil platformu şu anda her üç firmanın da maliyetlerini ciddi oranda azalttı. Aynı zamanda elektrikli otomobil teknolojisinde güçlü birliktelik ile sorunların üstesinden gelmeye başladılar.

Benzer bir birliktelik te Volvo Grup ve Isuzu Grup arasında gerçekleşti. Tek fark büyük araçlar için bu birlikteliğin oluşturulması. Orta ve ağır hizmet tipi araçlar için birlikte gelişim süreci takip edilecek. Anlaşmanın bir parçası olarak UD Kamyonları 243 milyar JPY (yaklaşık 20 milyar SEK) değerinde Isuzu Motor tarafından satın alınacak.

Volvo Group‘un tüm markaları tarafından halihazırda uygulanan elektrikli araçlar ile ilgili deneyiminin Isuzu Motors için önemli bir varlık olacağını tahmin ediyoruz. Diğer fayda, ittifakın daha yüksek bir ölçeği ve yeni fırsatlar olacaktır çünkü basın açıklamasına göre hem coğrafi hem de ürün hattı açısından gruplar arasında büyük bir tamamlayıcılık mevcut.

Anlaşmanın aşağıdaki maddesi elektrikli sektörü ilgilendiriyor;

  • Tarafların hem iyi bilinen hem de yeni teknolojilerdeki tamamlayıcı uzmanlık alanlarından yararlanmayı ve dünya standartlarında teknoloji yatırımlarını desteklemek için daha geniş bir hacim tabanı oluşturmayı amaçlayan bir teknoloji ortaklığı oluşturmak. Teknoloji ortaklığı şunları kapsamaktadır:
    – Japonya ve diğer Asya pazarları için orta ağır hizmet kamyon modelleri için ortak platformların Isuzu Motors ve UD Trucks tarafından ortak geliştirilmesi, diğerleri arasında Volvo Group teknolojisinin kullanılması.
    – Otonom sürüş, bağlanabilirlik ve orta ve ağır hizmet tipi elektrikli araçlar gibi yeni teknolojilere ilişkin amaçlanan işbirliği.

Umarız böyle birliktelik diğer firmaların da harekete geçmesini sağlar ve elektrikli araç sektöründe daha rekabetçi bir ortam görürüz.