Williams, Lüks Elektrikli Yatlar İçin Batarya Tedariki Yapacak

Williams, Lüks Elektrikli Yatlar İçin Batarya Tedariki Yapacak

3 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Formula 1’in köklü ekiplerinden Williams hem tarihi açısından hem de ürettikleri araçlar açısından çok önemli bir yere sahip. Ferrari-Williams savaşlarını Formula 1 izleyenler çok iyi bilir. Mühendislik ve tasarım anlamında çok yüksek tecrübeye sahip olan firma artık yeni bir alana daha girmeye hazırlanıyor.

İngiliz Formula 1 ekibinin bir yan kuruluşu ve eski kardeş şirketi olan Williams Advanced Engineering (WAE), tamamen yeni sistem için Oxfordshire merkezli OXIS Energy ile güçlerini birleştirdi. Lüks teknelere batarya tedariki sağlanacak.

Yenilikçi kurulum, ünlü tekne tasarımcısı Jean Jacques Coste tarafından tasarlanan ve Singapurlu Yachts de Luxe (YdL) tarafından türetilecek olan, Lithium Sulfur (Li-S) hücresinden güç alan ilk lüks tekne haline getirecek.

Yüklenecek olan bu batarya paketi ile ilk etapta 70 ile 100 deniz mili arasında bir menzil ön görülüyor. Bu lüks yata ultra hafif, yüksek güçlü / yüksek enerji yoğunluklu Li-S hücrelerini kullanarak son teknoloji ürün olan 400 kWh pil sistemi yerleştirilecek.

Ayrıca bu batarya grubu için çok özel üretilmiş batarya yönetim sistemi de tedarik edilecek. Williams aslına batarya teknolojisine çok yeni değil. 2014 ve 2015 yıllarında Formula E’ye pil tedariki yapmıştı. Yaklaşık 10 yıllık bir tecrübeye sahip ve bu alanda uzmanlaşmaya devam ediyor.