XPeng, Elektrikli Otomobil Üretimine Lidar Uygulayan Dünyanın İlk Otomobil Üreticisi Olacak

XPeng, Elektrikli Otomobil Üretimine Lidar Uygulayan Dünyanın İlk Otomobil Üreticisi Olacak

27 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Xpeng Motors, tıpkı BMW i8 gibi plug-in hibrit otomobil benzeri olan P7 modelini çoktan satışa çıkardı ve alıcılar bu araçtan memnun kalmaya başladı. Firma P7 modelini sınırlı sayıda üretti. Bu da aracın daha elit olmasını sağladı ve sadece Çin piyasasında kullanıcılara sunulacak.

Xpeng Motors, bu hamleleri ile elektrikli otomobil sektöründe etkin bir hale geldi. Yeni üretim teknolojilerini de açıklaması ile birlikte bu sektörde ne kadar güçlü olabileceğini bizlere hatırlattı. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre elektrikli otomobil üretimi sırasında Lidar teknolojisi kullanılacak. Lidar kullanımı dünyada ilk olarak yapılacak.

Xpeng, 2021 üretim modelleri için otonom sürüş yazılım ve donanım sistemlerini önemli ölçüde yükselttiğini duyurdu ve Xpeng, Lidar teknolojisini kendi üretim elektrikli araçlarına entegre eden dünyadaki ilk otomobil üreticisi haline geldi. 

Şirket, lidar sistemlerinin yeni nesil otonom sürüş mimarisini özellikle aracın yüksek hassasiyetli nesne tanıma performansını artırarak geliştireceğini söylüyor. Yeni donanım mimarisi, tümü yüksek performanslı bir bilgi işlem platformu tarafından desteklenen yüksek çözünürlüklü (HD) kameralar, milimetre dalga radarları, ultrasonik sensörler, Lidar, yüksek hassasiyetli konumlandırma ve haritalama sistemlerinin bir kombinasyonu olacak.

Xpeng’in yeni ADAS sistemleri toplam 32 sensörle donatılacak. Xpeng, sistemin bugün mevcut olan en güçlü donanım yedekliliğini sağladığını ve gelişmiş güvenlik koruması sağlamak için tek sistem arızasını etkin bir şekilde önlediğini iddia ediyor. Aynı zamanda daha fazla kullanım senaryosunu kapsayacak ve Xpeng araçlarının şehir içi sürüş için düşük hızlı Navigasyon Kılavuzlu Pilot (NGP) işlevlerini gerçekleştirmesine etkili bir şekilde olanak sağlayacak.