Yeni Batarya Teknolojili Toyota Elektrikli SUV

Yeni Batarya Teknolojili Toyota Elektrikli SUV

6 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Nisan ayında Şangay’da açılış yapılacak olan Toyota elektrikli SUV modeli, kısa bir süre önce kullanıcılara tanıtıldı. Halka açık olarak bu aracın tanıtımı 21 Nisan ile 28 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak. 2021 Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan Toyota’nın yeni elektrikli otomobili aynı zamanda yeni bir bataryaya da sahip olacak. Orta boy SUV olarak nitelendirilen bu araç küresel bir model de olabilir.

Küresel bir model olmasındaki en önemli unsur sadece Çin’de değil Amerika Birleşik Devletleri’nde de araç tanıtımı ve satışı gerçekleştirilecek. Şu anda araç hakkında bildiğimiz tek şey, bu yeni elektrikli SUV’nin Toyota’nın Toyota tarafından “çok yönlü ve çeşitli ürün türleri için kolayca uyarlanabilir” olarak tanımlanan yeni e-TNGA platformunu temel alacağıdır.

Toyota elektrikli SUV E-TNGA mimarisi

E-TNGA’nın temel mimari prensibi, temel unsurların sabit kalırken diğerlerinin değişmesi temelinde çalışır. Bu yaklaşım, araç genişliği, uzunluğu, dingil mesafesi ve yüksekliğinde değişikliklere izin vermektedir. e-TNGA ayrıca çeşitli araç tiplerine ve kullanım profillerine uyacak şekilde önden, arkadan veya dört tekerlekten çekişli ve çok çeşitli batarya ve elektrik motoru kapasiteleriyle tanımlanabilir. E-TNGA teknolojisinin çok yönlülüğü ve esnekliği, Toyota’nın yalnızca pille elektrikli değil, aynı zamanda sürüşü heyecan verici ve güzel görünen araçlar tasarlamasına ve yaratmasına olanak tanıyor.

Toyota elektrikli SUV yorumları

Toyota tarafından kısa süre içerisinde kullanıcılara tanıtılacak yeni SUV modelinin pil tipi merak ediliyor ve pili hangi üreticiden sağlayacağı da merak konusu oldu. Tamamen elektrikli yeni bir Toyota görmek çok ilginç olacak. Bu modelin tasarımı ve özellikleri, şirketin şu anda bataryalı otomobiller konusunda ne kadar ciddi olduğuna dair bir fikir verecektir. Bağımsız tamamen elektrikli modeller için rekabet ve birden fazla özel bataryalı otomobil platformu artık piyasadaki zayıf elektrikli araçlara yer bırakmıyor. Satış rakamları iyi olmalı ve yatırıma değer olması için iyi satması gerekir.