Yeni Nesil Elektrikli SUV BMW iX xDrive50

Yeni Nesil Elektrikli SUV BMW iX xDrive50

9 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

BMW firması yeni elektrikli otomobil modellerini görücüye çıkarmaya başladı. Son olarak BMW iX xDrive50 modeli ile karşımıza çıktı. Büyüyen elektrikli SUV pazarında firma kendisine daha fazla yer bulmaya çalışıyor bu sayede tüm SUV modellerini elektrikliye entegre etmeye başladı. Bu model BMW’nin en yeni nesil eDrive elektrikli güç aktarım mekanizması dahil olmak üzere birçok yeni teknolojiyi içeren, bataryalı bir elektrikli araç olarak tasarlanmış, sıfırdan bir modeldir.

Firma 2021 yılında Amerika pazarında da aktif olacak ve bu araç modelinin fiyatını ABD pazarı için 80.000 dolar olarak belirledi. Avrupa pazarında ise 2022 yılında sunulacak ve tüm dünyada satışa çıkarılacak. En yeni özellik ise iX üzerinde  iDrive bilgi-eğlence sistemi kullanılacak.

BMW iX xDrive50 teknik özellikleri

BMW firması yeni nesil modeli ile birlikte birçok yeniliği kullanıcılara sundu. Bu yenilikler aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 • 100 kilowatt saatten fazla batarya grubu yer alacak
 • Yeni nesil bir güç aktarma organı ile sunulacak
 • Yeni nesil iDrive bilgi-eğlence sistemi kullanılacak
 • 493 beygir gücüne sahip olacak
 • 500 km menzil sunulacak
 • 200 kW şarj seçeneği mevcut
 • 10 dakikada 120 km menzil sağlayan şarj özelliği
 • 40 dakika içinde %10’dan %80’e kadar şarj imkanı
 • 5 saniyenin altında 100 km/s hız
 • Maksimum 200 km/s hız

BMW iX xDrive50 tasarım özellikleri

 • Alçak olarak yerleştirilen pil takımının (aracın tabanına yerleştirilmiş) alüminyum ile kaplandığı ve şasi içerisinde yapısal bir rolü mevcut
 • Uyarlanabilir geri kazanmanın uydu navigasyon bilgilerine ve sürücü destek sistemi sensörlerine bağlı olarak hareket halindeyken yenilenme seviyesini değiştirdiği not edilebilir
 • Seyir halinde iken off road özelliği aktif edilebilecek ve bu da rejeneratif freni daha etkin kullanmaya yarayacak

BMW iX xDrive50 firma yorumları

Batarya hakkında;

Yakından izlenen hammadde çıkarma, üretim sürecinde yenilenebilir kaynaklardan özel elektrik kullanımı ve olağanüstü yüksek oranda geri dönüştürülmüş malzeme. Lityum, yüksek voltajlı – daha fazla – – 4 – pil üretimi için hayati önem taşıyan bir başka kritik sınıflandırılmış hammaddedir. BMW Group, bu hammaddeyi akü hücresi üreticilerine tedarik etmeden önce doğrudan tedarik eder. Bu, lityum iyon piller için gerekli hammaddelerin menşei konusunda tam şeffaflık sağlar.

Tasarım ve donanım hakkında;

D pozisyonunda, yeni BMW iX xDrive50, fren pedalı bırakıldığında minimum hızda uzaklaşarak manevra sırasında ve dur-kalk trafiğinde konforu artırır. Ve vites kolu ile B sürüş konumunu etkinleştirmek, özellikle güçlü bir geri kazanım sağlayarak BMW Group’un elektrikli otomobillerinin tek pedal hissi karakteristiğini oluşturur.

Elektrik motoru hakkında;

Elektrik motorları akım uyarımlı senkron motor prensibine göre çalışırlar. BMW iX motorlarında rotorun uyarılması, sabit sabit mıknatıslarla değil, elektrik enerjisinin beslenmesiyle sağlanır. Bu, motorların üretiminde manyetik bileşenler için gerekli olan nadir toprakların tamamen önlenmesini sağlar. Elektrik gücü kullanılarak rotorun hassas bir şekilde kontrol edilen uyarılması, en yüksek torkun çekilir çekilmez anında basılmasını sağlar. Ve geleneksel tasarımlı elektrik motorlarının aksine bu tork, son derece geniş bir devir bandında tutulur.