Yüksek Enerji Yoğunluklu Sodyum İyon Pil

Yüksek Enerji Yoğunluklu Sodyum İyon Pil

4 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

Sodyum iyon pil, gelecek vaat edilen piller arasında yer alıyor. Tıpkı lityum titanat gibi henüz aktif kullanımı olmasa da verimliliğinin yüksek olması elektrikli otomobiller için kullanılabilir bir batarya olabileceğini gösteriyor. Sodyum iyon pil teknolojisi geçtiğimiz haziran ayında tanıtıldı ancak verimliliğini artırmak için yeni bir sert karbon anotla farklı bir türü geliştirildi.

Geliştirilen bu pil lityum iyon pillerden 19 kat daha fazla bir verime sahip. Sonuç olarak 1,430 Wh / kg‘lık bir kapasiteye sahip olacak. Sodyum piller üzerinde neden bu kadar çalışma yapılıyor diye merak edecek olursak tabiki de sodyumun ucuz olmasından dolayıdır.

Geliştirilen bu pil ile ilgili bazı özellikleri aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Profesör Shinichi Komaba’nın 2014 yılında çekilen videoda ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Yukarıdaki videoda yer alan konu asıl olarak şunları içeriyor;

Isıl işleminde daha düşük sıcaklıklar gerektiren yeni bir sert karbon anot geliştirmek: 1.900ºC yerine 1.500ºC. Bu özel sert karbonun bir diğer sırrı ise MgO (magnezyum oksit) kullanmaktır. Anodun 478 mAh / g olmasını sağlar. Araştırmacılara göre bu tür malzemeler için şimdiye kadar elde edilen en yüksek kapasite. Sodyum iyon hücrelerinin lityum iyon pillere göre daha fazla enerji yoğun olmasını sağlayan bu anottur.