ZeroAvia Firması Hidrojen İle Çalışan Uçağını Test Etti

ZeroAvia Firması Hidrojen İle Çalışan Uçağını Test Etti

4 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli taşıtlar teknolojisinin yanı sıra hidrojenli araçlar da popüler olmaya başladı. Büyük araçlarda kullanılmaya başlanılan bu sistem artık uçaklarda da kullanılmaya başladı. ZeroAvia firması da ilk hidrojenli uçağını test eden firmalar arasına yerleşti.

ZeroAvia bu haftanın başlarında ticari boyuttaki bir uçağın dünyanın ilk hidrojen yakıt hücresi ile çalışan uçuşunu tamamladı. Tarihi olay ZeroAvia’nın İngiltere, Cranfield’deki araştırma ve geliştirme laboratuvarında gerçekleşti. 

Bu haber ilk olarak geçen yıl gündeme gelmişti ve 1 yıl içerisinde ciddi gelişmeler yaşanarak prototip uçak artık test edilme safhasına geldi. ZeroAvia bir hidrojen güç aktarma organı şirketi olarak çalışıyor ve mevcut havacılık üreticileri, havacılık operatörleri ile birlikte çalışarak sıfır emisyonlu, daha düşük maliyetli bir aktarma organı seçeneği sunuyor. Hidrojen güç aktarma organlarını mevcut uçaklara sorunsuz bir şekilde uyacak şekilde tasarlıyorlar. Ancak firma bir uçak üreticisi değildir. Bu nedenle, mevcut uçak üreticileri aslında ZeroAvia’nın rakibi değil ortaklarıdır.

Bu yaklaşım ZeroAvia’nın, aktarma organı olan havacılığın karbondan arındırılmasındaki gerçek darboğaza odaklanmasına izin veriyor. ZeroAvia’nın yakıt hücreli güç aktarma organlarını kabul edebilecek sağlam ve verimli uçak gövdeleri inşa eden yeterli uçak üreticisi zaten var. ZeroAvia, mevcut uçakları kullanarak sıfır emisyonlu ticari uçuşu çok daha hızlı bir şekilde ve tamamen yeni bir uçak tasarlama ve tasarlama maliyetinin çok altında bir maliyetle gerçekleştirebilir.  

Şirket bu projede başlangıçta ticari yolcu taşımacılığı, paket teslimatı, tarım ve daha fazlası için kullanılan 10-20 koltuklu uçakta 800 km menzili hedefliyor. Bununla birlikte, sonunda ve herhangi bir yeni temel bilime ihtiyaç duyulmadan, hidrojenle çalışan uçağın mevcut fosil yakıtlı uçakların uçuş mesafeleri ve yüküyle aynı olacağına inanıyorlar.