Zhiji L7 Çinli Elektrikli Otomobil Kablosuz Şarj Edilecek

Zhiji L7 Çinli Elektrikli Otomobil Kablosuz Şarj Edilecek

21 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Çinli elektrikli otomobil üreticileri pazar ihtiyaçlarını doğru analiz edip pazara göre üretim ve teknoloji geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedirler. Özellikle spor otomobiller ve tasarımları konusunda da son derece iddialılar. Aslında Çin firmaları artık güvenilir araçlar yapmaya başladı da diyebiliriz. Çinli şirketler, lüks ve spor elektrikli otomobil dünyasıyla uğraşıyorlar ve çabaları, hem bu araçların görünümü, hem de performansları ve teknik özellikleri açısından hala sağlam durumda. Zhiji L7‘de bu statüde yer alan bir elektrikli otomobil olacak.

Oldukça iyi görünmekle kalmayan aynı zamanda iyi bir menzil, son teknoloji bir iç mekan, harika menzil ve hatta kablosuz şarj vaat eden tamamen elektrikli bir spor sedan olan Zhiji L7’de Çinli bir firma tarafından üretilecek. Zhiji grubu SAIC, Zhangjiang Hi-Tech ve Alibaba Group arasındaki bir ortak girişimin sonucu olarak ortaya çıktı. İlk başta, araca 615 km NEDC menzili verecek olan 93 kWh‘lik bir pil paketi sunulacak ancak gelecekte talep edilen menzili yaklaşık 1000 km menzile çıkaran daha büyük bir 118 kWh paketi sunulacak. İkincisi, muhtemelen 2022’nin ilk bölümü için belirlenen lansmanda mevcut olmayacak. Yani araç 2022 yılı sonrasında sunulacak.

Aracın iddia edilen 540 beygir gücü ve 700 Nm torku mevcut ve 0-100 km/s hızlanması 3.9 saniyede gerçekleşiyor. Bu araçta ayrıca yarı otonom sürüş teknolojisi var ancak aracın ne kadar yetenekli olacağını tam olarak bilmiyoruz ve hatta geleneksel yan aynalar yerine kameralar var. Diğer bir göze çarpan özellik, L7’nin 11 kW’a kadar kablosuz olarak şarj etme yeteneği olacak.

Ayrıca aracın açılışından, Autohome’un izniyle, herkesin paylaştığı basın fotoğraflarına biraz daha fazla ayrıntı ekleyen bir video bulduk. Bu video ingilizce alt yazılı ancak aracın ayrıntılarını analiz edebilirsiniz. Zhiji L7 için henüz bir fiyat etiketi belirlenmedi. Spor otomobil kategorisinde olduğu için çok ta ucuz bir araç olmayacağını düşünüyoruz.

Zhiji L7 teknik özellikler

  • 0-100 km/s hızlanması 3,9 saniyede gerçekleşecek
  • 540 beygir gücü ve 700 Nm tork üretecek
  • Toplamda 615 km NEDC menzili sağlayacak
  • 11 kW AC şarj seçeneği yer alacak
  • Otonom sürüş desteği mevcut
  • Yan aynalar yerine kameralar mevcut
  • Bir sonraki nesilde 1000 km menzil sağlanacak
  • İlk sürüm için 93 kWh batarya kullanılacak sonraki sürüm için 118 kWh batarya kullanılacak.