Zoox Yeni Nesil Otonom Elektrikli Otomobil

Zoox Yeni Nesil Otonom Elektrikli Otomobil

19 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Otonom araçlar ile ilgili çalışmalar son hızla devam ediyor. Otonom araç teknolojisinde en yakın örnek Tesla’nın elektrikli otomobil yapısı ortaya çıkıyor. Tesla firması özellikle sürücüsüz kullanıma olanak sağlayan yollarda bu avantajını kullanıyor ve kullanıcıların rahat seyehat etmesini sağlıyor. Benzer teknolojiler birçok firmadan artık kullanıcılara sunulmaya başlandı. Zoox firması da bunlardan birisi oldu. Zoox, yeni otonom elektrikli otomobilini kullanıcılara tanıttı.

Zoox, bu yılın ortasında Amazon tarafından satın alındıktan sonra ilk tam işlevsel, elektrikli otonom aracını tanıttı. Amazon.com company bünyesinde bağımsız bir iştirak olan şirket, bu sürücüsüz elektrikli otomobilin yoğun ve kentsel ortamlar için tasarlandığını söyledi.

Açıklamaya göre Zoox, 2014 yılında kuruldu ve kişisel ulaşımı yeniden keşfetmek için yapay zeka, robotik, araç tasarımı ve sürdürülebilir enerjinin bir kombinasyonunu kullandı. Herkes için daha güvenli, daha temiz ve daha keyifli bir gelecek öngörüyorlar.

Araç tasarımı incelendiğinde Zoox içerisinde dört yolcu taşınabilecek ve bu yolcular yüzyüze oturabilecekler. Saatte 121 km hıza ulaşacak olan bu otonom elektrikli otomobil yalnızca 3.63 metre uzunluğa sahip olacak. Güç, Zoox’un robotaksisinin tek bir şarjla 16 saat boyunca çalışmasını sağlayan 133 kWh‘lik bir pilden geliyor. Bu pil kapasitesi, piyasadaki en büyük kapasitelerden biridir.

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre bu araç üzerinde 100’den fazla güvenlik özelliği mevcut. Güvenlik özellikleri incelendiğinde dört koltuğun tümü için beş yıldızlı çarpışma güvenlik derecesine eşdeğer olarak lanse edilen, taşıma oturağı için bir zarf hava yastığı içeriyor. Araç ayrıca, tüm kör noktaları neredeyse tamamen ortadan kaldırarak aracın dört köşesinin tamamında 270 derecelik görüş alanına sahip olmak için kamera, radar ve LIDAR kombinasyonunu kullanıyor.

Zoox sürücüsüz taksi şu anda Las Vegas, San Francisco ve Foster City’de test aşamasındadır.